Boyun Tutulmaları Hayatınızı Kabusa Çevirmesin

Pek çok nedenden kaynaklanabilen boyun tutulmaları ciddiye alınmadığı taktirde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Nasıl oturmamız gerektiğini bilmiyoruz!

Boyun tutulmaları en fazla bilgisayar karşısında uzun saatler geçiren kişilerde ya da ağır sırt çantalarını tek omuzunda taşıyan öğrencilerde görülüyor. Özellikle masa başında çalışanların boyun ağrısı ve tutulmaları daha çok oluyor, çünkü kişiler boynunu uzun süre öne eğerek çalışıyorlar. Çok kitap okuyanlarda ya da ince el işi yapan kişilerde, örgü ören bayanlarda yani başını öne eğerek uzun süre bu şekilde duran kişilerde boyun ağrısında artış gözleniyor.

Aynı zamanda mevsimsel olarak da gelişen boyun tutulmaları, sıcak-soğuk değişimlerinde, klimalı ortamlarda fazlaca bulunanlarda, ani akut yaralanmalar, iş yaşamındaki stres ve gerilim sebebiyle de sıkça görülür.

“Hayattan bezmiş” şekilde durmayın

Bir de postür değişikliklerinde boyun ağrısı sıkça görülür, çünkü biz dik postürde oturmayı bilmiyoruz! Postür; vücudun duruşu, karşıdan görüldüğü şeklidir. Çoğunlukla başımız önde, omuzlar içeriye doğru dönük, sırtta kamburluk olacak şekilde duruyoruz. Kişi hayattan bezmiş gibi duruyor yani. Ancak omurgamızda normal olarak bulunan iki adet eğrilik vardır, hem boyun hem de bel bölgesinde. Bu eğrilikler bazen kasların aşırı kasılması sonucunda düzleşebiliyor. Bu da omurgada farklı yerlere yük binmesine sebep oluyor, bunun sonucu ise ağrı… Bu nedenle postürel egzersizler yani sırt kaslarını kuvvetlendiren egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Kasları kuvvetlendirmek ve kasın, normal anatomik ve fizyolojik yapısını korumasını sağlamak için, yalnızca akut ağrının olduğu dönemde değil,  her zaman bu egzersizlerin yapılması önemli.

Boyun tutulmaları ciddiye alınmalı!

Boyun tutulmaları ve ağrıları servikal omurganın kötü veya yanlış kullanımından dolayı ve bir travma sonucu zedelenme sebebiyle olabileceği gibi boyun fıtıkları, iltihaplı romatizmal hastalıklar, boyunda var olan tümörler sebebiyle oluşabilir. Bu tarz ağrıların altta yatan sebepleri iyi araştırılmalı ve uygun tedavi bir hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir

Boyun tutulmaları ve boyun ağrılarının tedavi edilmesi gerekir çünkü günlük hayattaki kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. Ağrı ile yaşamak kolay değil öncelikle ağrının ne zamandan beri var olduğu önemlidir. Akut bir ağrı için evde yapılabilecek basit önlemler var; sıcağa ve soğuğa maruz kalmamak, evde kişilerin kendilerine uygulayabildikleri sıcak su torbası ve sıcak havluları bunlara örnek. Ancak bu tarz ağrıların ilerlememesi ve altta yatan sebeplerin araştırılması için muhakkak bir uzmana başvurmak gereklidir.

Masajı uzman ellere yaptırmak önemli

Boyun ağrıları ve tutulmaları sırasında yapılan bir başka hata da konunun uzmanı olmayan kişilere masaj yaptırmaktır. Masajın kesinlikle doğru kişiler tarafından uygulanması gerekir. Yoksa uygulanan masaj, dokulara zarar verebilir. Yanlış uygulanan masaj kaslarda yırtılmalara ve zedelenmelere sebep olabilir. Masaj mutlaka vücut anatomisini bilen kişilerce uygulanmalıdır.

Kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayın

Eczanelerden hekim tavsiyesi dışında ilaç alımı hiçbir durumda doğru değildir. Bu, boyun ağrıları ve boyun tutulmaları vakalarında da geçerlidir. “Yalnızca merhem, bir zararı olmaz” diye düşünmek yapılan en büyük yanlış! Çünkü ciltte reaksiyon yapıp yapmayacağının, doğru endikasyon için doğru ilaç mı kullanılıyor bilinmemesi kullanılan merhem ve jellerin yarardan çok zarar sağlamasına neden olabilir. Bütün ilaçlar hastaya maksimum faydayı sağlaması açısından her zaman hekim kontrolünde kullanılmalıdır.